Lov UXáků

Aktualizace: Odloveno.

Koukal jsem, kdo všechno dneska shání UXáka a z pohledu firmy je to zase klasika – poptávek relativně dost a bude víc, slušných nabídek pomálu. Jelikož také sháníme někoho schopného do Tipsportu (český lídr ve sportovním sázení) se sídlem v Berouně (!), přijde mi to hledání jako docela nesnadný úkol. Sice „už tu pozici velmi usilovně hledáme na Jobsech“ , ale tentokrát to asi nebude úplně stačit. Kromě oficiálního inzerátu, se tedy zasnažím a popíšu to trochu víc.

V UX nás zkrátka tlačí bota – projektů a nápadů hodně, lidí na rozklíčování skutečných uživatelských potřeb a jejich efektivního využívání málo. Potřebujeme někoho, kdo vtáhne do procesu klientský pohled a projekty přetaví do „win-win“ pro uživatele i firmu. A zásadní otázka zní:

Adlo: "Milí uxáci, čím vás může k sobě nalákat váš příští skvělý zaměstnavatel? (Anketka pro moji přednášku na UXkonferenci)"

 

 

 

 

Čím může skvělý zaměstnavatel nalákat UXáky?

cataLuc: "silná vize, smysluplná strategie, data-driven přístup a hlavně stravenky ;-)"
Online kanál je v Tipsportu základ, protože zkrátka vydělává firmě většinu peněz. Firma si toto uvědomuje a vize a strategie jsou tedy stavěny s jasným důrazem na online. Pokud hledáte práci u vetší firmy, podobných bude v ČR velmi málo. O konkrétních vizích a strategii se tu pochopitelně moc rozepisovat nemůžu. Bystřejší možná základní směr uvažování vykoukají na Tipsport.cz.

Na druhou stranu online sázky jsou mladý obor (v ČR od 2009), což s sebou nese řadu dětských nemocí (a nebo to lze chápat jako velký prostor pro zlepšení). Podobně se to má i s data-driven přístupem. Maximum rozhodnutí je tvořeno na základě dat, ale ne vždy jsou ta data k dispozici. Zatím. Dělá se na tom.

Stravenky jsou :-).

Tvenerova: "Zajimave projekty a podpora pri sebevzdelavani. Asi by to mela byt samozrejmost, ale ne vsude tomu tak je :)"

divani: "zaujímavé projekty a dobrý team.", ondraraul: "Moznost seberozvoje, zajimave projekty, dobry tym."

I přesto, že je Tipsport poměrně moloch (odhadem 200 zaměstnanců na ústředí + další dva tisíce jinde), vůbec není problém prosadit si vlastní smysluplný nápad. To je také důvodem, proč zde vzniká řada inovativních projektů, které žádný konkurent nenabízí (např. „uživatelské analýzy“ nebo „Tiket aréna“).

Zajímavost Tipsportích projektů spočívá i v tom, že vám nikdo cíleně nepodráží nohy:
sleapy_: "UX v korporaci je jako válka v Afghanitánu" #uxkonference

Afganistán tu není. Jednoduše proto, že (na rozdíl od mnohých korporací) je hlavním prodejním kanálem online. Točí se tu opravdu hodně peněz – ve srovnání s největsími českými eshopy se bavíme o násobcích. Efekt vaší práce proto bude často vidět – i drobná změna může přinést viditelný zisk. A nebo ztrátu.

Sebevzdělávání, kurzy, konference apod. – osobně jsem letos stihl navštívit školení PPC 2 a „Mobile“ od Dobrého webu, chystáme se na LIM a další akce ještě přibudou. To, co dává oborově smysl, nebývá problém domluvit.

jan_tomas: "Dobrým kolektivem a oboustrannou shodou na tom, v čem spočívá práce uxáka a co se od něj očekává."

Dobrý tým, pohodoví lidé tu jsou, průměrný věk asi lehce nad 30, neformální vztahy, chodí se sportovat, občas do hospody apod. Lépe vidět a zažít. Dobrá atmosféra je dána i prostředím – UXák bude pravděpodobně sedět v kanceláři na obrázku níže.

Kanceláře Tipsport

Ryzí UXák zde bude prvním pionýrem a bude také velmi záležet na něm samotném, jak si svoje fungování a případně i fungování celé oblasti nastaví. Je totiž zřejmé, že rozhodně nebude poslední.

Atpok: "Zajímavou práci s pozitivním obecným dopadem."

Pokud je „pozitivním obecným dopadem“ myšleno zvýšení klientské spokojenosti, obchodního efektu, zlepšení uživatelské zkušenosti – pak to tato pozice splňuje. Pokud bylo myšleno něco ve smyslu „udělat Zemi lepším místem pro život“, zvažte, zda jste OK s oborem sportovních sázek.

honzahommer: "Volná pracovní doba, moderní firma, cool projekty a další benefity jako telefon, notebook a stravenky."

Primárně se hledá člověk na HPP. Určitě je prostor ke kompromisům, pokud to dává oboustranně smysl. „Volnou pracovní dobou“ bych to ale rozhodně nenazýval. Klasické benefity jako notebook, stravenky a další tu jsou. Telefon na tuto pozici pravděpodobně pouze ve formě zvýhodněného tarifu.

Každopádně asi není překvapením, že člověka zajímajícího se primárně o pracovní dobu, telefon a stravenky, nehledáme.

A v Berouně řekne Beroun.

Do Berouna se dá z Prahy dostat busem za 20 minut nebo za hodinu a půl. Záleží, kde bydlíte. Já jsem z druhého konce Prahy, ale do Berouna jezdím rád. Ne proto, že by se mi Beroun nějak extra líbil (například ve Kbelích je to hezčí), ale našel jsem spoustu silnějších argumentů.

Pokud se chcete dozvědět víc, bude nejlepší mi napsat na jeden z kontaktů nebo do komentářů. Následující podrobnější povídání může proběhnout osobně v některé z pražských kavárniček či hospůdek. Pokud naopak víte o někom jiném, doporučením také nepohrdnu.

Lovu zdar.

8 thoughts on “Lov UXáků”

  1. Palec nahoru za přiblížení Tipsportu jako budoucího zaměstnavatele, určitě to pomůže se odlišit od ostatních firem majících „jenom“ inzerát.

    Michale, přeju hodně štěstí v hledání, bude to hodně těžký. Jet do Berouna dělat UX, to musí být člověk srdcař a blázen zároveň… ;]

    1. Michale, díky za komentář. Blázen snad být nemusí, srdcař se bude samozřejmě hodit vždycky :-). Každopádně parametry nabídky jsou IMHO nastaveny zajímavě i pro normální smrtelníky.

  2. Hezký, ux joby sleduju už nějakou dobu a jistej vývoj tam je. Tuhle nabídku jsem u nás v teamu v Hradci Králové zmínil, že by to byl job snů, kdyby to bylo třeba v Poděbradech 🙂 Ať hledání šťastně skončí!

  3. Nabídek UX jobů je hodně. Těch opravdu relevantních jen pomálu. Toto by asi nebyl job pro mě. Nicméně mě pobavilo/překvapilo, že to mám skoro „za rohem“ 🙂

    1. Andre, můžu se zeptat, jakou logikou jste k tomu závěru dospěl? Resp. Vám z věty „Primárně se hledá člověk na HPP.“ vyplývá, že je to od rána do večera za málo peněz?

  4. MB: Ani ne tak logikou, ale spíše ze zkušeností. 🙂 Ale třeba se pletu a i u vás v Berouně dostane budoucí UXák pražský plat.

Komentáře nejsou povoleny.